CALENDARUL simulării evaluării naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul școlar 2023-2024
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Descarca [2.38 MB]

CALENDARUL SIMULĂRII EXAMENELOR NAȚIONALE, ÎN ANUL ȘCOLAR 2021-2022

            Ministerul Educației a emis Ordinul nr. 3054/2022 privind organizarea simulărilor Evaluării Naționale pentru elevii claselor a VIII-a și a probelor scrise ale examenului național de bacalaureat, pentru elevii claselor a XII-a și a XIII-a seral/frecvență redusă.

            Disciplinele la care se organizează simularea Evaluării Naționale sunt Limba și literatura română, Limba și literatura maternă (pentru elevii aparținând minorităților naționale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă) și Matematică.

            Calendarul simulărilor pentru Evaluarea Națională 2022 este următorul:

  • 4 aprilie 2022 – Limba și literatura română – probă scrisă;
  • 5 aprilie 2022 – Matematică – probă scrisă;
  • 6 aprilie 2022 – Limba și literatura maternă – probă scrisă;
  • 14 aprilie 2022 – Afișarea rezultatelor.

Rezultatele obținute de elevi la simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2021-2022, sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ în care s-au desfășurat aceste simulări, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare. Notele obținute la simulările naționale nu se trec în catalog. Prin excepție, la solicitarea scrisă a elevului, notele obținute la simulările naționale pot fi trecute în catalog.

Aceste simulări sunt organizate pentru familiarizarea elevilor cu rigorile examenelor naționale și cu scopul de a optimiza rezultatele obținute de către absolvenții din învățământul la finalul studiilor gimnaziale/liceale.

ORDIN

privind organizarea simulării Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a și a simulării probelor scrise ale examenului național de bacalaureat, în anul școlar 2021-2022

ORDIN PRIVIND ORGANIZAREA SIMULARII EVALUARII NATIONALE PENTRU ABSOLVENTII CLASEI A VIII-A SI A SIMULARII PROBELOR SCRISE ALE EXAMENULUI NATIONAL DE BACALAUREAT, IN ANUL SCOLAR 2020-2021

CALENDARUL SIMULĂRII EXAMENELOR NAȚIONALE, ÎN ANUL ȘCOLAR 2021-2022

            Ministerul Educației a emis Ordinul nr. 3054/2022 privind organizarea simulărilor Evaluării Naționale pentru elevii claselor a VIII-a și a probelor scrise ale examenului național de bacalaureat, pentru elevii claselor a XII-a și a XIII-a seral/frecvență redusă.

            Disciplinele la care se organizează simularea Evaluării Naționale sunt Limba și literatura română, Limba și literatura maternă (pentru elevii aparținând minorităților naționale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă) și Matematică.

            Calendarul simulărilor pentru Evaluarea Națională 2022 este următorul:

  • 4 aprilie 2022 – Limba și literatura română – probă scrisă;
  • 5 aprilie 2022 – Matematică – probă scrisă;
  • 6 aprilie 2022 – Limba și literatura maternă – probă scrisă;
  • 14 aprilie 2022 – Afișarea rezultatelor.

Rezultatele obținute de elevi la simularea Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2021-2022, sunt analizate la nivelul fiecărei unități de învățământ în care s-au desfășurat aceste simulări, prin discuții individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, ședințe cu părinții, precum și la nivelul consiliului profesoral, în vederea adoptării unor măsuri pentru îmbunătățirea performanțelor școlare. Notele obținute la simulările naționale nu se trec în catalog. Prin excepție, la solicitarea scrisă a elevului, notele obținute la simulările naționale pot fi trecute în catalog.

Aceste simulări sunt organizate pentru familiarizarea elevilor cu rigorile examenelor naționale și cu scopul de a optimiza rezultatele obținute de către absolvenții din învățământul la finalul studiilor gimnaziale/liceale.

ORDIN

privind organizarea simulării Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a și a simulării probelor scrise ale examenului național de bacalaureat, în anul școlar 2021-2022

ORDIN PRIVIND ORGANIZAREA SIMULARII EVALUARII NATIONALE PENTRU ABSOLVENTII CLASEI A VIII-A SI A SIMULARII PROBELOR SCRISE ALE EXAMENULUI NATIONAL DE BACALAUREAT, IN ANUL SCOLAR 2020-2021